Nadávka menom antioxidant.

Kto nepočul toto slovo akoby ani nežil v dnešnom svete…
 Z hľadiska účinku na ľudský organizmus, sú antioxidanty chemické obranné látky, ktoré telu slúžia k boju proti voľným radikálom a ich oxidačným účinkom. Sú teda schopné reagovať s voľnými radikálmi, neutralizujú ich reaktívny potenciál a znižujú tak ich schopnosť poškodzovať DNA a ďalšie bunkové štruktúry. Akékoľvek molekuly, ktoré sú schopné stabilizovať voľné radikály predtým, ako sú ony schopné napadnúť bunky sa môžu nazývať antioxidantami.

Takže sme si to pekne vysvetlili a môžeme ísť ďalej… ????
Alebo nie?
Tak poďme to hodiť do reči zrozumiteľnej deťom. Pretože ak to, čo píšeme nepochopí dieťa, vysvetľujeme zle…

Antioxidanty, medicinalnehuby.sk, Reishi, Cordyceps


            Ľudský organizmus má dva systémy, ktoré dokážu naše telo ochraňovať pred ochoreniami – sú to imunitnýantioxidačný systém. Vzájomne sa dopĺňajú a pomáhajú si. Imunitný systém bráni náš organizmus pred akútnym nebezpečenstvom. Je schopný ochrániť telo pred baktériami, vírusmi, kvasinkami a plesňami. Antioxidačný systém likviduje vysoko deštruktívne chemikálie, voľné radikály. Naše telo voľné radikály produkuje v extrémnych záťažiach. Voľné radikály môžu tiež vznikať ako produkt látkovej výmeny alebo v dôsledku pôsobenia rôznych jedov z vonkajšieho prostredia.

Takým hlavným výsledkom aktivity antioxidantu je „ochrana biologicky dôležitých molekúl a tým v konečnom dôsledku buniek, tkanív a celého organizmu pred oxidačným poškodením voľnými radikálmi“.

            Voľné radikály môžu napadnúť akúkoľvek molekulu a spôsobiť jej oxidačné poškodenie. Odhaduje sa, že každá jedna bunka v ľudskom organizme musí denne zvládnuť aj 10 000 útokov voľných radikálov, ktoré sú schopné zničiť všetko, čo sa nachádza v ich blízkosti. Najmä proteíny, lipidy a DNA.

Antioxidanty môžu bezpečne vstupovať do interakcie s voľnými radikálmi a ukončiť reťazovú reakciu skôr, než poškodia životne dôležité molekuly.

Antioxidanty pomáhajú nasledovne:

Zdroje antioxidantov

     Telo si vie vytvoriť aj svoje vlastné antioxidanty, tzv. ENDOGÉNNE ANTIOXIDANTY. Superoxiddismutáza, kataláza a glutatiónperoxidáza patria medzi najúčinnejšie antioxidanty. Medzi menej známe zaraďujeme rôzne molekuly – „viazače a nosiče“ (albumín, haptoglobín, hemopexín, transferín, ceruloplazmín) alebo produkty látkovej tvorby a premeny (bilirubín, kyselinu močovú).

            Zaujímavosťou zostáva i to, že i na vytváranie vnútorného-endogénneho aparátu je potrebné dodanie správnych látok z potravy.

Medzi účinné antioxidanty, ktoré musíme bunkám dodať prostredníctvom stravy, patria vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (tokoferol), karotenoidy, koenzým Q, prírodné flavonoidy a mnoho iných – túto skupinu nazývame EXOGÉNNE ANTIOXIDANTY. Je ešte mnoho takých ktoré ostávajú stále neobjavené.

Všeobecne medzi ANTIOXIDANTY, ktoré by sme mali dopĺňať zaraďujeme:
– vitamíny
– minerálne látky
– polyfenoly
– terpény
– sírne zlúčeniny
– saponíny…

Zhrnutie:

Antioxidanty nám pomáhajú brániť sa všetkým látkam, ktoré by našim bunkám mohli v blízkej dobe alebo pri dlhodobom vystavení ublížiť. Každá „živá“ potravina má nejaký jeden svoj dominantný antioxidant. Ako to už býva, antioxidanty sú pre nás dobré ak sú v dynamickej rovnováhe s voľnými radikálmi. Aj samotné voľné radikály nie sú len zlé, no to si povieme už v osobitnom článku.

Ak ste tento článok dočítali až sem, máme pre Vás DARČEK. 10% zľava na celý nákup. Zadajte zľavový kód kupónu (voucher): ZLAVA10 v košíku a 10% zľava je Vaša. Zľava platí len na prvý nákup.

Keďže súčasná legislatíva EÚ zakazuje uvádzať zdravotné tvrdenia, vydávame nasledovné vyhlásenie:
Akékoľvek tvrdenie použité na tejto stránke je názorom a skúsenosťou autora.
Výrobky sú klasifikované ako doplnky výživy, ktoré boli schválené úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a prešli
kontrolou Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

Pre telesnú a duševnú rovnováhu je veľmi dôležitá rozmanitá a vyvážená strava, ako aj zdravý životný štýl. Majte na vedomí,
že žiadny potravinový doplnok neslúži ako náhrada vyváženej stravy. Zdravotné problémy bývajú spôsobené zväčša viacerými faktormi.
Ak upravíte jeden či viac z týchto faktorov, môže – ale nemusí – to mať vplyv na zlepšenie vášho zdravotného stavu.
Vždy je preto lepšie poradiť sa pred užívaním doplnkov aj s vaším lekárom, ktorý vám vysvetlí súhru s inými doplnkami či liekmi alebo
prípadné kontraindikácie. Tieto doplnky nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a malé deti.

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár