Čo sú Medicinálne Huby?

Medicinálne huby (MH), liečivé huby, vychýdzajú z postupou tradičnej čínskej medicíny (TČM) fungujúcej tisícky rokov. Tam sú MH veľmi hojne používané na liečbu a udržanie správneho toku energie, čiže po našom zdravia.

Tieto vyššie huby sú producentmi rôznych zlúčenín s biologickou aktivitou.
Ide hlavne o prítomnosť aktívnych polysacharidov, tzv. glukánov a o obsah triterpénov. Tieto dve zložky vykazujú vynikajúce výsledky v oblasti prevencie a napomáhaní liečby rôznych ochorení. O najnovších výsledkoch sa môžete dočítať aj tu:
https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2004/02/06.pdf
alebo tu:  
http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=8196&magazine_id=14

Medicinálne huby a účinky:

Každá medicinálna huba je iná. Každá je iná čo do zloženia, až po účinky samotné. V medicinálnych hubách je na malé množstvo masy huby pomerne vysoký obsah aktívnych látok preto svoje použitie nachádzajú v tak širokom spektre pôsobenia na ľudské telo.
– Napomáhajú v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení, pretože zlepšujú krvný obeh, regulujú krvný tlak, hladiny cholesterolu, lipidov a cukru v krvi.
– Obsahové látky v liečivých hubách dokázateľne podporujú imunitný systém pri rôznych infekciách, zvyšujú protinádorovú imunitu a zasahujú do viacerých protizápalových mechanizmov.
– Zaujímavé je pôsobenie liečivých húb ako adaptogénov, pretože znižujú oxidačný stres, pôsobia proti únave, nespavosti a starnutiu.
– Vo východných kultúrach (Čína, Japonsko, Malajzia…) sa dlhovekosť doteraz spája s užívaním liečivých a zdraviu prospešných húb (MRÁZOVÁ, 2016).

Ako prvú medicinálnu hubu sme do nášho portfólia zaradili Ganodermu, alebo Reishi. Vybrali sme si ju práve preto, pretože podľa TČM rieši všetkých 5 elementov životného cyklu. Je teda veľmi univerzálnou a dobre prijímanou organizmom. Aktuálne si ju u nás môžete vybrať v troch silách v kapsulovej forme. Prípadne ju môžete prijímať v podobe kávy, čo je aspoň pre nás veľmi obľubený spôsob konzumácie. Viac o produktoch TU. V sekcii produkty ďalej môžete nájsť aj výrobky z konope, s ktorými máme veľmi dobré skúsenosti a preto radi informáciu posunieme ďalej. Ďalšia huba, ktorú plánujeme zaradiť do portfólia je Čaga… Máte sa na čo tešiť. 🙂

Keďže súčasná legislatíva EÚ zakazuje uvádzať zdravotné tvrdenia, vydávame nasledovné vyhlásenie:
Akékoľvek tvrdenie použité v na tejto stránke je názorom a skúsenosťou autora. Výrobky sú klasifikované ako doplnky výživy, ktoré boli schválené úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a prešli kontrolou Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

Pre telesnú a duševnú rovnováhu je veľmi dôležitá rozmanitá a vyvážená strava, ako aj zdravý životný štýl. Majte na vedomí, že žiadny potravinový doplnok neslúži ako náhrada vyváženej stravy. Zdravotné problémy bývajú spôsobené zväčša viacerými faktormi. Ak upravíte jeden či viac z týchto faktorov, môže – ale nemusí – to mať vplyv na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Vždy je preto lepšie poradiť sa pred užívaním doplnkov aj s vaším lekárom, ktorý vám vysvetlí súhru s inými doplnkami či liekmi alebo prípadné kontraindikácie. Tieto doplnky nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a malé deti.


Literárne zdroje:

MRÁZOVÁ, J. 2016. Účinné látky v liečivých hubách. In Praktické lekárnictvo [online], 2016; vol. 6, no. 3, pp. 106–108. [cit. 2019-09-10]. ISSN 1339-4185. Dostupné na: <http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=8196&magazine_id=14>.