Chaga, inonotus obliquus, ČAGA alebo ryšavec?
Na kmeňoch stromov sa dokonale maskuje vďaka čiernemu zovňajšku, spôsobuje to vysoká koncentrácia melanínu. Po rozkrojení má čaga hnedastú až ryšavú farbu, od ktorej je odvodený aj jeho slovenský názov – Ryšavec šikmý.
Sibírka čaga (lat. Inonotus obliquus) je cudzopasná huba parazitujúca najčastejšie na kmeňoch briez, menej často na iných listnatých stromoch. Breza obsahuje látku betulín a kyselinu betulínovú, vďaka ktorej je taká výnimočná. Najkvalitnejšia čaga pochádza z kmeňov briez.
Čaga je vysoko cenená a dlhodobo používaná starými medicínami v Číne a Rusku kvôli jej údajným blahodarným účinkom na organizmus. V Číne, odkiaľ pochádzajú prvé zmienky liečby čagou, sa používa už niekoľko tisíc rokov, nazývajú ju „kráľ všetkých rastlín“. V Rusku sa používa od 16. storočia najčastejšie ako čaj pri liečení tráviacich ťažkostí. Na Sibíri má výnimočné pomenovanie „huba nesmrteľnosti“ alebo „dar od Boha“, kde bola súčasťou šamanských rituálov.
Spojenie s brezou?
Breza biela (lat. Betula alba) najmä kôra, ktorá obsahuje vitamín C, ale aj listy môžu mať veľa pozitívnych účinkov na organizmus. Brezové listy sú významnou súčasťou ľudového liečiteľstva u slovanských národov, podľa týchto prameňov napomáhajú hlavne pri zápaloch močových ciest, pri vylučovaní kyseliny močovej. Sú vhodné na vnútorné použitie, pri liečení reumatizmu, zápalov kĺbov, prečisťovanie krvi.
Tradičné medicíny tvrdia o Čage aj toto:
Pozitívne podporuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám. Funguje na báze neutralizácie voľných radikálov a odstraňovaní toxínov z tela. Má antivírusové i antibakteriálne účinky.
Priaznivo pôsobí proti zápalu žalúdka, odstraňuje problémy s trávením a zlepšuje vylučovanie, činnosť pečene.
Vykazuje potenciál v protirakovinových účinkoch. Obsahuje betulín a kyselinu betulínovú, ktorú získava počas rastu na kmeňoch briez.
Veľmi účinná pri cukrovke, zvyšuje hladinu inzulínu a znižuje hladinu glukózy. Práve preto sa stala predmetom mnohých výskumov.
Je veľmi nápomocná i pri liečbe kožných ochorení, psoriáze, ekzémoch.
Napomáha zvládať stres, úzkosť, znižuje bolesť, pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
Zhrnutie:
Čaga je huba, ktorá parazituje na kmeňoch stromov, a to najmä na brezy bielej. Táto kombinácia má mnoho využití a môže byť nápomocná pri: ovplyvňovaní funkcie obličiek, močového mechúra, antibakteriálnom a antivírusovom pôsobení, v boji proti nádorovým ochoreniam, liečbe cukrovky.
TM o Čage konkrétne tvrdí:
Napomáha pri:
- zápalu žalúdka
- žalúdočným vredom
- ochorení pečene a žlčníka
- zápalu čriev
- Crohnovej chorobe
- autoimunitným ochoreniam…
Radi by ste k článku niečo doplnili? Chcete sa niečo opýtať? Budeme radi ak nám napíšete vašu otázku alebo skúsenosť do komentárov. Dole pod článkom.
Ak ste tento článok dočítali až sem, máme pre Vás DARČEK. 10% zľava na celý nákup. Zadajte zľavový kód kupónu (Voucher): ZLAVA10 v košíku a 10% zľava je Vaša. Zľava platí len na prvý nákup.
Keďže súčasná legislatíva EÚ zakazuje uvádzať zdravotné tvrdenia, vydávame nasledovné vyhlásenie:
Akékoľvek tvrdenie použité na tejto stránke je názorom a skúsenosťou autora.
Výrobky sú klasifikované ako doplnky výživy, ktoré boli schválené úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a prešli
kontrolou Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.Pre telesnú a duševnú rovnováhu je veľmi dôležitá rozmanitá a vyvážená strava, ako aj zdravý životný štýl. Majte na vedomí,
že žiadny potravinový doplnok neslúži ako náhrada vyváženej stravy. Zdravotné problémy bývajú spôsobené zväčša viacerými faktormi.
Ak upravíte jeden či viac z týchto faktorov, môže – ale nemusí – to mať vplyv na zlepšenie vášho zdravotného stavu.
Vždy je preto lepšie poradiť sa pred užívaním doplnkov aj s vaším lekárom, ktorý vám vysvetlí súhru s inými doplnkami či liekmi alebo
prípadné kontraindikácie. Tieto doplnky nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy a malé deti.
Dobrý deň ,
Chcem sa spýtať , keď pacient berie 100 mg anopyrin , či môže užívať hubu Čaga ?
Nie som si istá či lekár , by vedel správne posúdiť , … nemusí mať vedomosť a uvedenej hube
Ďakujem
Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku sme Vám zaslali na zanechaný mail.
Všeobecne platí, že ak sa užívajú lieky na riedenie krvi, nie je vhodné ich kombinovať s Čagou, ktorá by tento účinok mohla neželane zosilniť.
Dobrý den.
Nikde som nenašla kolko obsahuje v kapsuli mg čagy.
Viete mi to prosím povedat?
Dakujem Regina
Dobrý deň.
ZLOŽENIE: Čaga extrakt (300 mg), Extrakt z Brezy Bielej (50 mg), antispekavá látka (horečnaté soli mastných kyselín), vegetariánska kapsula (HPMC).
Ďakujeme za upozornenie.
Údaj sme viditeľne doplnili.
Martin
Dobrý deň,
môže sa čaga užívať aj počas tehotenstva?
Dobrý deň, čaga nie je vhodná na užívanie počas tehotenstva.